شهید

شهید باقری

شهید حسن باقری

حسن باقری

سردار

پایگاه نشر آثار,دفاع مقدس

فرمانده

اطلاعات عملیات

موسسه شهید حسن باقری

غلامحسین افشردی

یادداشت های شهید حسن باقری
نرم افزار چندرسانه ای معجزه انقلاب
مستند آخرین روزهای زمستان
کتاب روزنوشت
کتاب یادداشت ها
عملیات والفجر مقدماتی
عملیات مولای متقیان
یادگاری
 • باید به خود جرأت داد .... ... شهید حسن باقری
 • برادران علی‌الخصوص فرماندهان مسئول توجه داشته باشندکه کنترل زبان خود را در دست گیرند تا لازم نشده است مطلبی را نگ ... شهید حسن باقری
 • هرگز نباید به دشمن آسایش فکری داد تا بتواند طرح‌ریزی کند؛ باید متکی به تخریب ابتکار عمل دشمن قبل از وقوع هر حمله& ... شهید حسن باقری
 • فرماندهان با برنامه‌ریزی صحیح اوقاتی را برای سخنرانی و صحبت کردن برای نیروهای خود اختصاص بدهند تا حجت را تمام کرد ... شهید حسن باقری
 • یکی از بزرگ‌ترین اشکالات که در کار ما وجود دارد این است که فرماندهان کمتر با افراد و نیروهای خود تماس می‌گیر ... شهید حسن باقری
 • بی‌تعارف بگویم؛ آن نیرویی که نمازش را اول وقت نمی‌خواند، خوب هم نمی‌تواند بجنگد. ... شهید حسن باقری
 • شکست وقتی است که ما وظیفه‌مان را انجام ندهیم. ... شهید حسن باقری
 • اگر شهید نشویم هیچ جوابی نداریم که در روز قیامت بدهیم. ... شهید حسن باقری
 • مگر نه این بود که وقتی در صحنه جنگ از حضرت علی‌ابن‌ ابیطالب مسأله نماز می‌پرسند جواب می‌دهد و در ا ... شهید حسن باقری
 • تا زمانی که این بانگ الله‌اکبر هست مبارزه هم هست، تا زمانی که ظلمتی هست تا زمانی که کفر هست مبارزه هم هست شکلش فر ... شهید حسن باقری
تاریخ : 30 - فروردین - 1360

30/فروردین/1360

 

محور كوهه‌: 4 دستگاه‌ كاميون‌ از هويزه‌ به‌طرف‌ شرق‌ و 4 دستگاه‌ ديگر از شرق ‌به‌طرف‌ هويزه‌ در حال‌ حركت‌ مشاهده‌ شدند. همچنين‌ تبادل‌ آتش‌ بين‌ نيروهاي ‌خودي‌ و دشمن‌ ادامه‌ داشت‌.

محور حمودي‌فردوس‌ و غرب‌ طراح‌: 1ـ از جنوب‌ حمودي‌فردوس‌ 2 دستگاه‌ كاميون‌ در حال‌ حركت‌ به‌طرف‌ هويزه‌ مشاهده‌ شد.

2ـ در پشت‌ خاكريز دشمن‌ در غرب‌ طراح‌ تعدادي‌ نيروي‌ پياده‌ ديده‌ شد.

3ـ از شدت‌ تبادل‌ آتش‌ كاسته‌ شده‌ است‌.

محـور غـرب‌ و شمال‌غـرب‌ سوسـنگرد: 1ـ در 300 متري‌ شرق‌ روستاي‌ سويداني ‌2 دستگاه‌ تانك‌، 2 دستگاه‌ نفربر و 10 دستگاه‌ خودرو مستقر است‌.

2ـ در 120 متري‌ شمال‌ روستاي‌ سويداني‌ تعداد زيادي‌ تانك‌، نفربر و خودرو كه ‌دقيقاً مشخص‌ نبودند و نيز تعداد زيادي‌ مواضع‌ زرهي‌ وجود دارد. 3 دستگاه‌ خودرو زيل‌ از روستاي‌ احيمر به‌طرف‌ اين‌ مواضع‌ حركت‌ مي‌كردند.

3ـ 31 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر از پل‌ سابله‌ تا روستاي‌ فنيخي‌ در امتداد جاده ‌تداركاتي‌ بستان‌ـ پل‌ سابله‌ مستقر است‌.

4ـ 6 دستگاه‌ خودرو زيل‌ حامل‌ مهمات‌ به‌طرف‌ روستاي‌ عبيد‌ وارد شد.

5ـ 30 دستگاه‌ خودرو زيل‌، اورال‌ و ايفا حامل‌ خواربار و مهمات‌ در منطقه‌ فنيخي ‌تا پل‌ سابله‌ به‌‌طور پراكنده‌ در سنگرهاي‌ خود مستقر هستند.

6ـ در شمال‌غرب‌ شحيطيه‌ 6 دستگاه‌ تانك‌ و يك‌ دستگاه‌ تانكر سوخت‌ به‌فاصله ‌50 متري‌ از يكديگر موضع‌ گرفته‌اند.

7ـ مواضع‌ جديدي‌ در تپه‌ شحيطيه‌ و شمال‌غرب‌ آن‌ احداث‌ شده‌ است‌.

8ـ رفت‌وآمد زياد خودروهاي‌ دشمن‌ به‌طرف‌ اللّه‌اكبر و تپه‌ شحيطيه‌ مشاهده ‌شد.

9ـ در تاريخ‌ 29/1/60 با ديده‌باني‌ برادران‌ سپاه‌ و آتش‌ خمپاره‌انداز ارتش ‌جمهوري‌ اسلامي‌ 2 سنگر خمپاره‌انداز و 2 سنگر نفرات‌ دشمن‌ منهدم‌ شد.

محور شوش‌: امروز صبح‌ ساعت‌ 10:30 نيروهاي‌ پياده‌ و زرهي‌ دشمن‌ قصد داشتند يكي‌ از جبهه‌هاي‌ شوش‌(عنكوش‌) را تصرف‌ كنند كه‌ با هوشياري‌ نيروهاي ‌خودي‌ و ضربه‌ شديدي‌ كه‌ بر مزدوران‌ بعثي‌ وارد آمد، آن‌ها مجبور به‌‌عقب‌نشيني ‌شدند. در اين‌ درگيري‌ تلفات‌ زير به‌دشمن‌ وارد آمد: انهدام‌ 4 دستگاه‌ تانك‌، حدود 100 كشته‌ و بيش‌ از 200 اسير. بنا به‌اظهار يكي‌ از اسرا، دشمن‌ تصميم‌ دارد با يك ‌تيپ‌ زرهي‌ مجدداً حمله‌ كند. همچنين‌ 3 گردان‌ چترباز كه‌ 2 گردان‌ آن‌ در اطراف‌ عنكوش‌ و منطقه‌ شجاع‌ و يك‌ گردان‌ به‌حالت‌ آماده‌باش‌ در عراق‌ است‌، در اين‌ حمله‌ شركت‌ دارند. لازم‌ به‌‌تذكر است‌ كه‌ شب‌ قبل‌ دشمن‌ قصد داشت‌ به‌ شليبيه ‌حمله‌ كند كه‌ با مقاومت‌ برادران‌ مواجه‌ و مجبور به‌‌عقب‌نشيني‌ شد.

محور دارخوين‌: 7 پمپ‌ آب‌ در غرب‌ كارون‌ به‌ كار انداخته‌ شده‌ است‌ كه‌ آب‌ را به‌‌غرب‌ رود كارون‌ هدايت‌ مي‌كنند.

محور محمديه‌: 1ـ 18 نفر از گشتي‌هاي‌ دشمن‌ در فاصلة‌ 1600 متري‌ جنوب ‌محمديه‌ ديده‌ شدند.

2ـ دشمن‌ در اين‌ محور نيروهاي‌ خود را تقويت‌ كرده‌ است‌. همچنين‌ 3 دستگاه ‌تريلر حامل‌ مهمات‌ در 4 كيلومتري‌ جنوب‌شرقي‌ محمديه‌ مشاهده‌ شد.

3ـ استقرار نيروهاي‌ دشمن‌ در منطقه‌ مانند سابق‌ بوده‌ و تغييري‌ نكرده‌ است‌.

محور ذوالفقاري‌: 1ـ در تاريخ‌ 24/1/60 آتشي‌ كه‌ روي‌ بلدوزرهاي‌ خودي‌ اجرا مي‌شد، با اجراي‌ آتش‌ خمپاره‌ برادران‌ پاسدار تا حدودي‌ خاموش‌ شد.

2ـ در روزهاي‌ 26 و 27/1/60 دشمن‌ به‌شدت‌ مواضع‌ خودي‌ را زير آتش ‌داشت‌ كه‌ در نتيجه‌ يك‌ راننده‌ بلدوزر جهاد سازندگي‌ به‌‌شهادت‌ رسيد و 5 نفر از برادران‌ مجروح‌ شدند.

3ـ در تاريخ‌ 28/1/60 با آتش‌ نيروهاي‌ خودي‌ اعم‌ از بسيج‌ و سپاه‌ و ارتش ‌خسارات‌ زير به‌دشمن‌ متجاوز وارد آمد: منهدم‌ شدن‌ يك‌ دستگاه‌ نفربر بي‌.ام‌.پي‌ و انفجار يك‌ انبار مهمات‌ كه‌ چندين‌ ساعت‌ در حال‌ انفجار بود. همچنين‌ در چند نقطه ‌شعله‌هاي‌ آتش‌ بلند شد.

4ـ در چند روز اخير آتش‌ دشمن‌ روي‌ مواضع‌ خودي‌ شدت‌ يافته‌ است‌.

5ـ صداي‌ جابه‌جايي‌ تانك‌ و لودر در چند شب‌ گذشته‌ شنيده‌ شده‌ است‌.

6ـ امروز با آتش‌ توپخانه‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ در چند نقطه‌ از مواضع‌ دشمن ‌دود غليظي‌ به‌چشم‌ خورد. از تلفات‌ و خسارات‌ احتمالي‌ اطلاعي‌ در دست‌ نيست‌.

7ـ با آتش‌ دشمن‌ يك‌ نفر از برادران‌ به‌درجه‌ والاي‌ شهادت‌ نائل‌ آمد.

محور ايستگاه‌7: 1ـ در جاده‌ آبادان‌ـ اهواز دشمن‌ نيروهاي‌ خودي‌ را زير آتش ‌انواع‌ سلاح‌ها قرار داد.

2‌ـ در تاريخ‌ 28/1/60 در كنار جاده‌ آبادان‌‌ـ ماهشهر با آتش‌ خمپاره‌اندازان ‌سپاه‌ يك‌ انبار مهمات‌ منفجر شد كه‌ ساعت‌ها آتش‌ ناشي‌ از آن‌ ديده‌ مي‌شد. همچنين‌ 3 سنگر اجتماعي‌ مزدوران‌ بعثي‌ منهدم‌ شد كه‌ در نتيجه‌ عده‌اي‌ از نفرات ‌آن‌ها كشته‌ و زخمي‌ شدند.

3‌ـ در تاريخ‌ 29/1/60 يك‌ دسـتگاه‌ زيل‌ پر از مهمات‌ در محـور جاده‌ آبادان‌‌ـ ماهشهر منهدم‌ شد.

محور جزيره‌ مينو: 1ـ در تاريخ‌ 26/1/60 رفت‌وآمد زياد وسايل‌ نقليه‌ روي ‌جاده‌ فاو‌ـ بصره‌ جريان‌ داشت‌. برادران‌ با آر.پي‌.جي‌، بازوكا و كاليبر50 جاده‌ را زير آتش‌ گرفتند كه‌ در نتيجه‌ 2 دستگاه‌ خودرو منهدم‌ شد.

2ـ در شب‌ 28/1/60 تبادل‌ آتش‌ سبك‌ بين‌ نيروهاي‌ خودي‌ و دشمن‌ جريان ‌داشت‌ كه‌ تلفاتي‌ به‌ آن‌ها وارد آمد ولي‌ از تعداد كشته‌ها و مجروحين‌ اطلاعي‌ در دست ‌نيست‌.

3ـ تبادل‌ آتش‌ در 2 روز گذشته‌ بين‌ نيروهاي‌ خودي‌ و دشمن‌ جريان‌ داشت‌ كه ‌در نتيجه‌ سه‌ سنگر اجتماعي‌ منهدم‌ شد.

محور فياضيه‌: تبادل‌ آتش‌ بين‌ نيروهاي‌ خودي‌ و دشمن‌ جريان‌ داشت‌ كه‌ از تلفات‌ احتمالي‌ اطلاعي‌ در دست‌ نيست‌.

محـور ارونـدكنار: مواضع‌ دشـمن‌(در مختـصات‌ 186ـ555 و 194ـ507) زير آتش‌ خمپاره‌انداز برادران‌ سپاه‌ قرار گرفت‌ كه‌ از تلفات‌ احتمالي‌ اطلاعي‌ در دست ‌نيست‌.

متفرقه‌: اخبار رسيده‌ از منطقه‌ بستان‌ و اطراف‌ آن‌ حاكي‌ است‌: 1ـ تعدادي ‌زاغه‌ مهمات‌ در روستاي‌ خرابه‌ در شمال‌ بستان‌ وجود دارد.

2ـ تعداد زيادي‌ لودر، بلدوزر و گريدر در منطقه‌ بستان‌ وجود دارد.

3ـ تعدادي‌ از افراد جبهه‌التحرير در بستان‌ و خرابه‌ مستقر شده‌اند كه‌ داراي‌ اسب‌ هستند. آن‌ها از سوي‌ دشمن‌ براي ‌شناسايي‌ به‌ كوه‌هاي‌ ميشداغ‌، كهكهه‌ و تنگه‌ رقابيه‌ اعزام‌ مي‌شوند.

ارزيابي‌ خبر: موارد يك‌ و 3 قابل‌ بررسي‌ است‌.

 

کلمات کلیدی :
حسن باقری،شهید حسن باقری،موسسه شهید حسن باقری،غلامحسین افشردی،محور کوهه،محور حمودی فردوس

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

پایگاه نشر آثار شهید حسن باقری
 • فیلم

  نیروی شناسایی حسن

 • عکس

  اتاق جنگ

 • صوت

  ثبات مملکت و آینده سپاه

وقتی برادر حسن باقری نزدیکی‌های اذان پیش ما بودند سعی می‌کردم یک جایی باشم که تمام حرکاتش را ببینم، وقتی برای نماز یا حتی برای وضو گرفتن می‌رفت حس می‌کردم که از تمام کارها دیگر غاف ... ادامه مطلب ...
سیمای شهید حسن باقری کمتر از سن شناسنامه‌ای‌اش م‌یزد این درست است، ولی تهرانی بودن ایشان یکی از عوامل مهم بود ضمن این‌که ایشان از اطلاعات سپاه بود و خیلی مؤثر بود و قدرت بازی‌ ... ادامه مطلب ...
حسن باقری در شناخت وضعیت دشمن بسیار دقیق و زیرک بود و ارائه بسیار خوبی داشت و بسیار علاقمند بود که با برادران ارتشی در تماس باشد و حتی آن زمانی که پیوند با برادران ارتشی رسمیت نداشت ایشان از کسانی بود ... ادامه مطلب ...